Sadržaj
Planinarenje, alpinizam i kampovanje
Proleće je idealno vreme za planinarenje. Prijatne temperature i buđenje prirode iz hibernacije dovoljni su razlozi da ne morate čekati do leta. Međutim, postoje neke važne stvari koje treba imati na umu za bezbedan i zabavan put u planine u ovo doba godine.
Ako zimi niste redovno vežbali, biće korisnih saveta pre nego što vas namame fotografije sa društvenih mreža i odvedu u prelepi svet planina.
Uverite se da imate odgovarajuću opremu
Izaberite odgovarajuću odeću i obuću
Ne zaboravite vetrovku ili vodootpornu jaknu koja će vas zaštititi u slučaju lošeg vremena. Planinarske cipele treba da budu i vodootporne, imajući u vidu da i sneg može da nas iznenadi u ovom periodu.
Uvek imajte ranac sa sobom
Naravno, od presudne je važnosti pravi ranac i sva oprema koja mora biti u njemu. Ne zaboravite toplu rezervnu odeću, kapu i rukavice. Zatim lični komplet prve pomoći, aluminijumsku foliju, čeonu lampu, mobilni telefon sa punom baterijom i naravno hranu i piće. Kolibe na većim nadmorskim visinama možda neće biti otvorene nakon redovnog radnog vremena, pa to proverite, da biste izbegli neprijatna iznenađenja.
Dobro razmislite o svojoj fizičkoj spremnosti
Većina čak i najvatrenijih rekreativaca koristi zimsko vreme za odmor i regeneraciju tela. Zbog toga smo u ovom periodu obično nešto manje aktivni nego inače, o čemu se mora voditi računa pre početka pešačke sezone i odabrati odgovarajuću visinu i teren, a posebno dužinu pohoda.
Vi birate stazu koja odgovara vašem nivou kondicije
U ovom trenutku proverite težinu rute i koliko vremena će vam trebati za to. Imajte na umu da na putu može biti provalija, strmog terena, stena i drugih prirodnih prepreka. Ali koje ćete možda teže savladati u zavisnosti od vremenske situacije, ili ćete možda morati da se okrenete.
Prilagodite brzinu hodanja svom nivou kondicije
Pre početka aktivne planinarske sezone važno je da realno procenite svoju fizičku spremnost i sa stanovišta da nećete preterati u planinarskim avanturama. Preporučujemo da počnete sporijim tempom i da pravite više kratkih pauza ako je potrebno. Naravno, nije suvišno naglasiti da je potrebno prilagoditi se najslabijoj karici u grupi. Planinarenje u grupi je prijatan društveni događaj, ali što je više ljudi potrebno je više razumevanja i strpljenja.
Uvek proverite vremenske prilike
Iako je vreme u dolini sunčano, magla ili druge vremenske pojave mogu brzo da vas iznenade u brdima. Zato uvek proverite vremenske prilike u oblasti u koju idete. Veb kamere mogu biti odličan izvor informacija, jer vam mogu pomoći da vidite kakvo je vreme u određenom području.
Proverite da li je staza prekrivena snegom ili zaleđena
Čak i ako je poslednji sneg pao pre nekoliko nedelja, imajte na umu da on još uvek može biti na obeleženoj stazi. A pri niskim temperaturama sasvim je moguće da je kolovoz na pojedinim delovima i dalje zaleđen. Zato nikako ne zaboravite na odgovarajuću obuću, štapove za planinarenje i drugu opremu. U ovo vreme, kada se sneg na planinama topi, nije suvišno proveriti prognozu lavina i shodno tome se opremiti ili promeniti destinaciju za planinarenje.
Vodite računa o životinjama i njihovom životnom okruženju
Moramo znati da se za to vreme i životinje bude iz hibernacije i vraćaju u svoje prirodno okruženje. Za njih je proleće važno godišnje doba, kada ponovo traže hranu za svoje mlade, grade gnezda i traže nove domove. I dok je proleće idealno vreme za posmatranje prirode i životinja iz ove perspektive, imajte na umu da tu prirodu delite sa njima.
Vodite računa o očuvanju prirodne sredine
Planinarenje u proleće je još zabavnije i zanimljivije, jer nam sama priroda pruža beskrajne mogućnosti za atraktivne poglede. Ogromni vodopadi, brze reke i druge prirodne atrakcije još više dolaze do izražaja u ovo doba godine, što ih čini popularnom destinacijom za izlete za mnoge planinare. Ovde nije suvišno naglasiti da je zbog klizavog terena neophodno biti posebno oprezan, kao i da se u isto vreme moramo pobrinuti da priroda i posle naše posete planinama ostane netaknuta.